Logo

Bale

Bale
Bu yazı 4539 kez okundu.
← Geri

Bale, kuralları belli akademik dans (danse d’école) tekniğinin, başka sanatsal öğelerle de birleştirilerek bir sahne gösterisi oluşturacak biçimde sunulmasıdır. Bir bale, dans, müzik ve tasarımla dramatik bir öykü anlatabilir ya da hiç bir öykü olmadan yalnızca müziğin dans aracılığıyla bir yorumu biçiminde sunulabilir.

Bale, Rönesans saray gösterilerinden ve bunları izleyen Fransız ballet de cour’undan gelişti. 17. yüzyılda görülen gerileme yıllarının ardından dansa çok meraklı olan Fransa kralı XVI. Louis (1638-1715), “dansı yeniden kusursuzluğa kavuşturmak” amacıyla 1661’de Kraliyet Dans Akademisi’ni kurdu. 19. yüzyıl başlarının sahne dansı, romantik balenin temsilcileri Marie Taglioni (1804-84) ve Fanny Elssler (1810-84) ile yepyeni bir sanat yönü kazandı. Ayak parmaklarının üzerinde dengeli duruş demek olan Pointe’ın dans terimleri arasına katılmasıyla balerin, kusursuz bir sahne kişisi durumuna geldi.

20.yüzyılda balenin Batı dünyasında yayılmasında ve beğenilmesinde en önemli rolü Rusya oynadı. Balerin Anna Pavlova (1881-1931) 20 yıl boyunca durmadan dünyayı dolaştı. Yaşamının son 20 yılında Avrupa’da temsil veren Serge Diaghilev’in kurduğu (1872-1929) Rus Balesi adlı toplulukta uygulanan çalışma düzeni koreograf, sahne tasarımcısı ve besteci arasındaki işbirliğini yoğunlaştırdı. Batı’ da ise yeni adımlar atıldı. Bu sanata ulusal kimlik ve Akademik bir disiplin kazandırmayı amaçlayan yeni okullar ve topluluklar ortaya çıktı. 1931’de İngiltere’de Vic Wells, (sonradan Sadler’s Wells, daha sonra da Kraliyet Balesi) kuruldu. Ninettede Valois’nın (d: 1898) yönetici, Sir Frederick Ashton’ın da (d: 1906) sürekli koreograf olarak yer aldığı bu topluluk, kısa zamanda ülke çapında önem kazandı. ABD’de New York Kent Balesi de benzer bir saygınlık kazandı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra yurtdışı turnelerine çıkan Danimarka Kraliyet Balesi ile özellikle Leningrad’ın Kirov ve Moskova’nın Bolshoy baleleri, dünya kamuoyunda çok büyük etki uyandırdılar. Bugün her kıtada ve çoğu ülkede bale toplulukları ve okulları vardır.

Arinna Dans Okulumuzda her hafta Cumartesi ve Pazar günleri 1'er saat olmak üzere derslerimiz işlenmektedir.

EĞİTMENİMİZ

Yener TURAN

1975 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü'ne girdi. On yıllık eğitimini lisans III devresinde sınıf atlayarak, dokuz yılda tamamladı. 1984'de Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'n de profesyonel dans hayatına başladı. Klasik bale repertuarında bulunan bir çok eserde solist ve baş dansçı olarak görev aldı. 1990' da Amerika'da yapılan bale yarışmasına katılan Yener TURAN, bir çok ülkeden de teklif aldı. 1993 yılında Modern Dans Topluluğu' nun kurulması ile birikte çağdaş dans yaşamına başladı, MDT repertuarında olan eserlerin çoğunda görev aldı. 20' ye yakın ülkede festivallere katılıp ülkemizi dans alanında başarıyla temsil etti. Bu yıllarda aktif dans hayatına devam ederken, eğitmenlik alanında kendini geliştirip, Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde profesyonel anlamda ders vermeye başladı, eğitmenlik kariyerini uluslararası seviyeye taşıyıp,yurt dışında bir çok companey'lerde ders verdi.

Valery Panov, Nicholas Beriozoff, Andre Prokowski, Duygu Aykal, Altan Tekin, Güloya Arıoba, Beyhan Murphy, Lloyd Newson, Richard Alston, Paul Clayden gibi sayısız yerli ve yabancı koreografla çalıştı.

Topluluğun kuruluşundan günümüze kadar aktif dansçılığı dışında 2003 - 2005 yılları arasında MDT Sanat Yönetmenliği görevini üstledi. Beş yıl boyunca klasik Bale'de eğitmen ve repetitör olarak görev alan, Yener TURAN '2010' yılında Modern Dans Topluluğu Sanat yönetmenliği görevine yeniden atandı, bu görevle birlikte '2014' yılında (Ankara Devlet Opera ve Balesi) Bale Başkoreograflığı görevine getirilen sanatçı her iki görevi de başarıyla devam ettirmekte.

Devlet Tiyatroları repertuarlarında bulunan bir çok eserin, koreografi ve dans düzenlemeleri görevini üslendi. DT 2005-2006 sezonunda ' HAYATI YAŞAMAK' adlı oyun da rol aldı. Bir çok klip ve reklamda kamera tecrübesi edinen yener TURAN çeşitli dizilerde oyunculuk yeteneğini ekrana taşıma fırsatı buldu.

TÜRKİYE GENELİNDE YAPILAN ORGANİZASYONLARDA ALDIĞI GÖREVLER:

2005) İZMİR- ÜNİVERSİYAT GENÇLİK OLİMPİYATLAR (açılış koreografisi)

2011) ERZURUM- KIŞ OLİMPİYATLARI (genel koordinatör)

2014) GAZİANTEP- 23 NİSAN TRT ÇOCUK FESTİVALİ ( genel sanat yönetmeni)

Görev aldığı Klasik Bale Repertuarı

Kuğu Gölü, İki Yürek Destanı, Raymonda, Esmeralda, Romeo&Juliet, Budala, Fındıkkıran, Gisella, Donkişot, Deli Dumrul, Hıdırellez, Saray Eğlenceleri, Bach Badinere, Milli Egemenlik Destanı, Concerto, Stüdyoda Anılar, İnsancık, Cinderella, Paris Ateşi, Poloveç Dansları, Gülün Hayali, Çeşmebaşı, Düğün, Yozdöngü,..

Görev aldığı Modern Dans Topluluğu Repertuarı

Biz, Sel, Pehlivan, Rondo ala Turca, Post, Ankara'da Alice, Afife, Beş Kentin Öyküsü, Doruk, Kimya, Seni İstemiyorum, Galile, Kahvehane, Memleketim, Portatif, Osmanlıdan Bir Nefes, Özlem, Kaos, Seyyar Bir Şölen, Üç Kısa Parça, Sema, Seyahatname, Prelude and Fugue, Sımsıkı, Şehir Orman, Beni Görmezden Gelme, Arda Boyları.

Görseller


Yükleniyor...

İşleminiz gerçekleştiriliyor...