Logo

Gitar

Bu yazı 1116 kez okundu.
← Geri

Evrensel müziğin çağdaş çalgılarından biri olarak kendisini bütün dünyaya kanıtlamış ve hemen herkesin beğenisini kazanmış bir enstrümandır. Her ne kadar modern müzikte yeri az olsa da, bilinen enstrümanların içinde en çok tercih edilen ve pek çok eğitim otoritesi tarafından başlangıçta ideal olarak görülmektedir. Günümüzde akademik olarak işlenen tek gitar türü de Klasik gitardır.

Gitarın kökeni kesin olmamakla beraber 8.yy.’ da Araplar vasıtasıyla İspanya’ya,oradan da Avrupa ülkelerine yayılıp çeşitli evrelerden geçerek bugünkü halini almıştır. Klasik Gitar yapı olarak bir gitar türüne de adını vermiştir. Bu gitar da “Naylon Telli Akustik Gitar” dır. Bu gitar tür klasik neredeyse herkes tarafından Klasik Gitar Olarak bilinir. Yani Klasik gitar hem bir gitar tekniğinin, hem de bir gitar türünün adıdır.Ülkemize de 1930′lu yıllarda giren klasik gitar birçok gönüllü müzisyen sayesinde halka sevdirilmeye çalışılmıştır. Özellikle flamenco müziği ile Türk müziğinin pek çok ortak noktasının oluşu gitar müziğinin ülkemizde kısa sürede sevilmesine yardımcı olmuştur.

Derslerimiz, akademik eğitimini tamamlamış, alanında yeterli tecrübeye sahip yetenekli öğretmenlerimiz tarafından işlenir. Gitar hakkında teorik bilgi verilir. Duruş, tutuş pozisyonları anlatılır. Seçtiğiniz gitara göre parmak egzersizleri, ritimler çalıştırılır. Pena kullanımı anlatılır. Nota ve akor bilgisi verilir. Akort yapma öğretilir. Gam ve arpej gibi terimler anlatılır ve uygulanır. Belli bir seviyeye gelindiğinde öğrencinin ilgilendiği tarza uygun parçalar seçilir ve repertuar oluşturulur.Eğitim süresi içerisinde klasik gitarı alt yapısı ile öğrenme, teknik çalışmalar, ellerin koordineli çalışması ve nota eğitimi ile birlikte solo veya orkestrasyon çalışmalarıyla ünlü klasik gitar bestecilerinin eserleri çalışılmaktadır.

EĞİTMENİMİZ

Anıl Donat

Eskişehir doğumlu olup, 1998 – 2002 Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur. Öğrenim sırasında piyano ve gitar dalında Türkiye’nin önde gelen eğitmenlerinden ders ve teknik eğitimler almıştır. Memduh ÖZDEMİR ile Armoni ve Korrepetisyon çalışmaları, Sermin BİLEN ile Orff yöntem ve teknik çalışmaları yapmıştır.Kırşehir Çoksesli Çocuk Korosu Yardımcı şefliği ve piyanistliğine kurulumundan itibaren 3 yıl devam etmiştir. Aynı koro ile 16. ve 17. Türkiye Polifonik Korolar şenliğine katılmıştır. Şuan da Gazi Mustafa Kemal Anadolu Lisesi’nde Müzik Öğretmenliği yapmakta olup, Arinna Dans ve Sanat merkezinde 4 yıldır çalışmaktayım.

 


Yükleniyor...

İşleminiz gerçekleştiriliyor...