Logo

Oryantal

Bu yazı 4605 kez okundu.
← Geri

Oryantal dansı, kadın vücudunun özelliklerine göre tasarlanmıştır. Kadının kalça ve göğüs hareketlerini karın kaslarıyla bütünleştirerek figürler üretmesiyle yapılır. Oryantal dansı hakkındaki en temel konu ayağın toprakla bütünleşmesine dayanmasıdır. İnsan vücudunun akıcı, pürüzsüz, kompleks ve etkileyici hareketleri, çalkalama ve dalgalanma hareketlerinin çeşitliliği ile dansın karakteri ortaya çıkar. Doğu kökenli olan oryantal, batının adıma dayalı danslarından farklıdır ve kasların hareketlerinin ön planda olduğu türdür. Bu çerçevede oryantalde adımlar oldukça az olup zıplama hareketlerine yer verilmez ve toprakla olan temas her zaman ön planda tutulmuştur.

Türk stilleri, Mısır’a nazaran daha enerjik ve hareketli bir yapıya sahipti. Türk dansçıları sayesinde oryantale köprü, birçok jimnastik figürleri ve yer hareketleri ilave edilmiştir.  Oryantal türleri kendi içinde belli ortak özellikleri barındırsa da ufak ayrıntılarla birbirilerinden ayrılmaktadır. Dansçı ani ritim seslerine vücut hareketleriyle tepki verirken, günümüzde geleneksel makamların dışına çıkılmış ve farklı türle birleştirilerek hoş koreografiler yaratılmıştır.

 Dans okulumuzun gerçekleştirdiği oryantal dersleriyle figürleri derslerin içeriğinde görecek, dans etmenin tutkulu dünyasının içerisinde kaybolacaksınız.


Yükleniyor...

İşleminiz gerçekleştiriliyor...